logo Traverstone-Trawertyn

T R A V E R S T O N E   -  T R A W E R T Y N

PORADY

Gdzie układamy

 

Trawertyn można układać wewnątrz, jak i na zewnątrz budowli. Jest kamieniem mrozoodpornym. Ułożony na fasadach zewnętrznych w formie ścian wentylowanych lub klejony do konstrukcji nośnej musi być poddany impregnacji. Impregnat zabezpiecza kamień przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Na ścianach zewnętrznych zaleca się układanie trawertynu wypełnionego cementem ponieważ cement ma zbliżony do kamienia współczynnik rozszerzalności cieplnej i nie będzie wykruszał się podczas krytycznych wahań temperatury (tzw. przechodzenie z temperatury plus na minus i odwrotnie). Wewnątrz budowli układany jest na podłogach typu posadzkowego i ścianach salonów, łazienek, kuchni, etc. Będąc kamieniem wybitnie dekoracyjnym znajduje zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, sakralnych, rezydencjach, pałacach, itp. Ponieważ jest kamieniem "wodolubnym" znalazł zastosowanie w łaźniach, saunach typu SpA i basenach. W krajach występowania (Włochy, Turcja, Grecja) używany jest także jako budulec (np. rzymskie Colosseum) 

Pielęgnacja

 

Trawertyn nie wymaga więcej pielęgnacji niż płytki ceramiczne. Płytki, które posiadają otwarte pory (naturalne piękno trawertynu) zazwyczaj układane na ścianach są zaimpregnowane więc nie przyjmują wody, tłuszczu, itp. substancji. Impregnat tworzy naturalną ochronę hydrofobową. Z powodzeniem wystarczy przetrzeć je lekko wilgotną ściereczką z niewielkim dodatkiem obojętnego detergentu. Powierzchnia polerowana i wypełniona jest znacznym ułatwieniem i warunkiem niezbędnym utrzymania czystości. Materiały naturalne najlepiej czyścić czystą wodą bądź w przypadku plam tłuszczu rozpuszczalnikiem na bazie acetonu, np. acetonowy zmywacz do paznokci. Posadzki należy zaimpregnować po położeniu i pielęgnować w trakcie użytkowania środkami przeznaczonymi do pielęgnacji kamienia naturalnego.

Dobór płytek

 

Zależy od samego kamienia i jego parametrów technicznych. Włoskie trawertyny są jednymi z najbardziej wytrzymałych i dlatego grubość płyt może być mniejsza niż trawertynów pochodzących z innych górotworów. Stosując takie rozwiązania zmniejszamy ciężar nośny konstrukcji. Kiedy standardowo stosuje się grubość płyt 2 cm do wymiarów 60/60 cm to w tym przypadku wystarczy 1,3 cm. Jest to wymiar pewny i bezpieczny na wszelkie naprężenia podłóg (także podgrzewanych) i ścian.

W pomieszczeniach reprezentacyjnych pięknie wyglądać będzie posadzka z trawertynu wypełnionego żywicą lub wypełnionego cementem a następnie polerowana. W innych pomieszczeniach (ciągi komunikacyjne, kuchnie, piwnice, itp.) praktyczne zastosowanie znajdą płytki szlifowane - matowe (osiągniemy surowy, ascetyczny efekt wystroju). Mogące wystąpić po latach użytkowania lekkie zmiany na powierzchni płytek  wkomponują się w naturalny „efekt starzenia”. Zawsze jednak możemy dokonać renowacji kamienia i przywrócimy efekt pierwotny (czego nie dokonamy w przypadku gresu czy płytek ceramicznych jeśli ulegną uszkodzeniu).

Trawertyn jest kamieniem, który bez przeszkód można stosować w łazienkach. Pomieszczenie nabiera wówczas cech reprezentacyjnego. Od kreatywności architekta zależy w jaki sposób kamień zostanie położony na powierzchni podłogi czy ścian. Nie bez znaczenia są również właściwości naturalnego kamienia. Odporność na ścieranie i specyficzne warunki wnętrza, bogata kolorystyka (nasz włoski trawertyn to kilkanaście rodzajów barw), matowa bądź błyszcząca powierzchnia pozwalają na łatwe utrzymanie w czystości a łatwość obróbki mechanicznej pozwala uzyskać zamierzony efekt.

BACK 

 

www.traverstone.pl
tel. kom.: +48 504 526 376 

tel./fax:    +48 664 56 26 
traverstone@gmail.com

KOOPERANCI


Copyright  2016  Traverstone - Trawertyn. Wszelkie prawa zastrzeżone